הליך גישור במשפט מסחרי ע"י עו"ד אורלי ספיר סחייק

מלאכת הגישור היא מלאכת מחשבת ועל המגשר לשלב בין היכולת להוביל את הצדדים להסכם שישביע את רצון שני הצדדים. הליך הגישור מצריך את הבנת המגשר במישור העסקי והמשפטי גם יחד. יש לציין, כי לא כל אחד מתאים למשימה זו ועיקר והאחריות בבחירת אדם העוסק בתחום גישור במשפט מסחרי מוטלת על שני הצדדים המעורבים במחלוקת או סכסוך על רקע מסחרי. ישנו יתרון למגשר שהוא עורך דין במקצועו, שכן, הוא בעל ניסיון רב במשפט המסחרי, דיני חוזים ועוד. אחד מהיתרונות הרבים של הליך הגישור הינו אפשרות קיום ישיבות נפרדות עם המגשר. ניתן יהיה לחוש את הדופק לגבי ההצעה של סיום הסכסוך מבלי שהצד השני ידע כי ההצעה מגיעה מכם.

ניתן יהיה ללמוד על התיק המשפטי מנקודת הראות האובייקטיבית של המגשר וייתכן ויהיה לו אף מידע מעניין ומהותי למסור. חשוב לציין, כי נושאים אשר הסודיות בהם חשובה, יהיו חייבים להישאר מחוץ למפגשים המשותפים, היות ולא בטוח כי הליך הגישור יסתיים בהסכם.

אילו סוגים של סכסוך בתחום המסחרי עשויים להיפתר באמצעות גישור?

ניתן ליישב כל סכסוך ולהגיע לפתרון שישביע את רצון שני הצדדים כגון: סכסוך בעסק משפחתי, סכסוך מסחרי בין גופים גדולים, סכסוכים בין בעל העסק לספק או בין בעל עסק ללקוח. גם סכסוכים בין שותפים ניתן יהיה לפתור באמצעות גישור, סכסוכים בין עמותות, אגודות שיתופיות, חברות לתועלת הציבור ובכל התאגדות אחרת. יש לציין כי גישור עסקי וגישור מסחרי, יהיו עדיפים ליישוב הסכסוך מאשר בין כותלי ביהמ"ש בשל מספר סיבות כגון: חסכון במשאבים, היות והליך גישור יהיה זול ומהיר ופחות מתיש מאשר התדיינות בביהמ"ש.

ניתן יהיה להגיע לפתרון יצירתי ולאו דווקא לפשרה. יצירתיות זו, בהרבה מקרים אף מונעת קריסה כלכלית של העסק או החברה וכן, מונעת פגיעה כלכלית של המעורבים בסכסוך ובכך לא רק שמאפשרת את המשך קיומה של החברה, כי אם ממנפת את רווחיותה.

גישור במשפט מסחרי מונע מלחמות בין כותלי בתי המשפט

הסיבות שהרבה בעלי עסקים וחברות מעוניינים בהליך של גישור במשפט מסחרי נובעות ממניעת מלחמות בין כותלי ביהמ"ש. דיונים בבתי המשפט וניהול תביעות מסוג זה, מהווים קרקע פורייה למלחמות בין הצדדים ואף מסלימים את הסכסוך. גישור עסקי ומסחרי, יגרום לפעולה הפוכה של צמצום והקטנת הסכסוך בין הצדים המעורבים בו. לאחר שהצדדים יגיעו להסדר בהליך הגישור, הם ינסחו את ההסכם ויחתמו עליו, כאשר המגשר מאמת את חתימת שני הצדדים. ההסכם עצמו, יוגש ע"י  המגשר.

ישנם הרבה בעלי עסקים או בעלי חברות, אשר הבינו על סמך ניסיונם האישי, כי ביהמ"ש אינו מתחשב באינטרסים של שני הצדדים, ברצונותיהם או בצרכיהם כי אם פועל במהירות לסילוק התיק בשל העומס הרב של תיקים דומים בביהמ"ש. באמצעות הליך הגישור, הצדדים מנהלים משא ומתן ישיר בסיועו והכוונתו של המגשר שמגן על האינטרסים של שני הצדדים המעורבים במחלוקת המסחרית. יש לדעת, כי המגשר אינו  בורר או שופט שעשוי להכריע במחלוקת בין הצדדים ואינו כופה עליהם פתרון. סמכותו של המגשר הינה לסייע ולכוון את הצדדים במשא ומתן שיתנהל ביניהם ולהשיג את הפתרון, היות ורק לצדדים עצמם המעורבים בסכסוך המסחרי, קיימת שליטה מלאה על גיבוש הרעיון לסכסוך.

 

בחירה נכונה של מגשר המתמחה במשפט המסחרי

על מנת למצוא מגשר מקצועי, כזה שיש לו ידע וניסיון, כדאי כי תבחרו בעורך דין אשר מתמחה בתחום דיני חוזים וכל הקשור אל משפט מסחרי ושהוא מגשר מוסמך. עוה"ד אורלי ספיר סחייק, עוסקת בתחום זה שנים והיא מגשרת בעלת ניסיון רב ומוניטין שהצליחה ליישר ולהגיע להסכמה משביעת רצון של המעורבים במחלוקות עסקיות ומסחריות. 

לקוחות יקרים!

אנו עומדים לרשותכם בטלפון, במייל ובכלל האמצעים הדיגיטליים.

בריאות טובה לכולם
צוות המשרד.

Open chat
היי, זאת אורלי, כיצד אוכל לעזור?
דילוג לתוכן