דיני אינטרנט

הרבה אנשים אשר נפגעו כתוצאה משימוש ברשתות חברתיות או אתרים שונים אינם יודעים כי ניתן לאכוף חוקים שונים גם כאשר מדובר באתר שמנהלו או מי שעבר על החוק המדובר מתגורר במדינה שונה

אנו כולנו חיים היום בעולם הווירטואלי כמו האינטרנט וקשה לבעלי העסקים השונים להתקיים בלעדיו. אם פתחתם אתר, דאגו כי יהיה לכם תקנון מעוגן בחוק, מה שיקטין את החשיפה שלכם. יש להתייעץ עם עורך דין לדיני אינטרנט, כך שתימנעו מעצמכם חשיפה למשפט כגון: תביעת לשון הרע או גניבה של קניין רוחני. למעשה, התקנון באתר שלכם, יגן על הקניין הרוחני שנמצא באתר ולתכנים המתפרסמים בו. ניתן למנות תחומים הקשורים לנושא זה כגון:

  • עוולות בתחום דיני מחשבים
  • שימוש בתכנים או תמונות באתרי הרשת
  • ייעוץ בתחום הפרת זכויות וקניין רוחני ברשת
  • תנאי שימוש באתר אינטרנט

ועוד נושאים הקשורים לפגיעה באמצעות רשתות חברתיות כגון: פייסבוק.

האתגרים שעמם מתמודד עורך דין לדיני אינטרנט

למרות היתרונות הרבים של האינטרנט, פתחה הרשת פתח למפרי זכויות פוטנציאליים, אשר נהנים מאנונימיות היום, קל יותר להפר זכויות מאשר לפני שנים רבות כאשר האינטרנט לא היה קיים, גם כי האתרים והתכנים נגישים, הקלות שבהעתקתם ואפשרויות ההפצה הקלות. בתי המשפט בארץ, מתמודדים עם בקשות רבות לחשיפת שמות גולשים אשר פעלו להפר זכויות או לפגוע בשמן הטוב של חברות רבות.
אם נפגעת מכך, יש לפנות אל עורך דין לדיני אינטרנט, אשר ישמח להנחות ולסייע לכם  בנושאים מורכבים אלה

מאחר והדבר מערב סוגיות רבות כגון זכותו של הנתבע להישפט במדינתו (דבר שיכול להקשות על תביעות שונות), וכפיפות המדינה בה מתגורר הנתבע לחוקים ואמנות בינלאומיות – תמיד כדאי לפנות לאיש מקצוע. עורכת הדין אורלי ספיר סחייק מתמחה מזה שנים בדיני אינטרנט ותשמח לייעץ לכם בנושא דיני אינטרנט

על מה ניתן לתבוע?

זכויות יוצרים – אם פלוני שיתף או מכר או עדיין מוכר או משתף תוכן אשר יש לך בו זכויות יוצרים ניתן לתבוע אותו על הפרת זכויות יוצרים המקנה לך סעד של צו מניעה שנועד למנוע את המשך ההפרה ופיצויים בסך 100,000 שח ללא הוכחת נזק על כל הפרה.
עידן האינטרנט, לרבות הרשתות החברתיות, יוצר אפשרויות רבות יותר לפגיעה בזכויות יוצרים כשהמחוקק טרם נתן לכך פתרונות. הפתרונות יינתנו על ידי עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט ודיני קניין רוחני.

לשון הרע והוצאת דיבה – דברי השמצה ופרסום לא נכון ,הינו דבר אשר יכול לגרום נזק כבד לבעלי עסק ואנשים פרטיים בזירת האינטרנט. כיום הקלות בהעברת מידע והפצתו לרבים בצורה מקוונת גורמת להמון אנשים לבדוק ולהתמיד בנושא  אמיתות ומתינות בעת פרסום ברשתות חברתיות ואתרים שונים. אך באם מצאת פרסום שגוי אשר מהווה לשון הרע ניתן ואף כדאי לתבוע, גם בכדי לטהר את שמך או לסתור את הפרסום, וגם על מנת להפסיקו לאלתר.

קניין רוחני – מימוש והגנה על הזכות לבלעדיות לממציא או יוצר מכל סוג (צלם, זמר, צייר, מעצב אומנותי  אחר, מפתח תוכנה , אדריכל וסופר) ואשר המציא המצאה או פטנט  ויוצר יצירה  לשמירת בעלותו ביצירה בתקופה שנקבעה לכך בחוק.

פטנט – הגנה על הקניין הרוחני במשך  20 שנה, סימן מסחר- הגנה ל-10 שנים, מדגם- 15 שנה וזכות יוצרים 70 שנה לאחר מותו של היוצר.

פטנטים  – רישום פטנט מהווה זכות מונופול (בניגוד למשל לזכויות יוצרים) אשר מבטיח לבעליה של המצאה חדשה כלומר – עדיין לא פורסמה, אשר מועילה למטרה מסוימת כלומר – ניתנת לשימוש ואיננה בשלבי פיתוח, או ניתנת לשימוש תעשייתי  (איננה רעיון עקרוני – לדוגמה פייסבוק, ולא ניתנת לשימוש בלא שימוש בחומרה או ברכיבים טכניים שונים), ויש בה התקדמות ושוני מהמצאות אחרות, שאינה מובנת מאליה.

משרדה של עו"ד אורלי ספיר סחייק עוסק בתביעות על הפרות פטנטים, זכויות יוצרים וכן מתן או שימוש בהסכמי רישיון וסחר בפטנטים רשומים.

הרבה אנשים אשר נפגעו כתוצאה משימוש ברשתות חברתיות או אתרים שונים אינם יודעים כי ניתן לאכוף חוקים שונים גם כאשר מדובר באתר שמנהלו או מי שעבר על החוק המדובר מתגורר במדינה שונה. אנו כולנו חיים היום בעולם הווירטואלי כמו האינטרנט וקשה לבעלי העסקים השונים להתקיים בלעדיו. 
אם פתחתם אתר, דאגו כי יהיה לכם תקנון מעוגן בחוק, מה שיקטין את החשיפה שלכם. יש להתייעץ עם עורך דין לדיני אינטרנט, כך שתימנעו מעצמכם חשיפה למשפט כגון: תביעת לשון הרע או גניבה של קניין רוחני. למעשה, התקנון באתר שלכם, יגן על הקניין הרוחני שנמצא באתר ולתכנים המתפרסמים בו. ניתן למנות תחומים הקשורים לנושא זה כגון:

  • עוולות בתחום דיני מחשבים 
  • שימוש בתכנים או תמונות באתרי הרשת 
  • ייעוץ בתחום הפרת זכויות וקניין רוחני ברשת 
  • תנאי שימוש באתר אינטרנט ועוד נושאים הקשורים לפגיעה באמצעות רשתות חברתיות כגון: פייסבוק. 

האתגרים שעמם מתמודד עורך דין לדיני אינטרנט למרות היתרונות הרבים של האינטרנט, פתחה הרשת פתח למפרי זכויות פוטנציאליים, אשר נהנים מאנונימיות היום, קל יותר להפר זכויות מאשר לפני שנים רבות כאשר האינטרנט לא היה קיים, גם כי האתרים והתכנים נגישים, הקלות שבהעתקתם ואפשרויות ההפצה הקלות. בתי המשפט בארץ, מתמודדים עם בקשות רבות לחשיפת שמות גולשים אשר פעלו להפר זכויות או לפגוע בשמן הטוב של חברות רבות. אם נפגעת מכך, יש לפנות אל עורך דין לדיני אינטרנט, אשר ישמח להנחות ולסייע לכם בנושאים מורכבים אלה. מאחר והדבר מערב סוגיות רבות כגון זכותו של הנתבע להישפט במדינתו (דבר שיכול להקשות על תביעות שונות), וכפיפות המדינה בה מתגורר הנתבע לחוקים ואמנות בינלאומיות – תמיד כדאי לפנות לאיש מקצוע. 

עורכת הדין אורלי ספיר סחייק מתמחה מזה שנים בדיני אינטרנט ותשמח לייעץ לכם בנושא דיני אינטרנט. על מה ניתן לתבוע? זכויות יוצרים – אם פלוני שיתף או מכר או עדיין מוכר או משתף תוכן אשר יש לך בו זכויות יוצרים ניתן לתבוע אותו על הפרת זכויות יוצרים המקנה לך סעד של צו מניעה שנועד למנוע את המשך ההפרה ופיצויים בסך 100,000 שח ללא הוכחת נזק על כל הפרה. עידן האינטרנט, לרבות הרשתות החברתיות, יוצר אפשרויות רבות יותר לפגיעה בזכויות יוצרים כשהמחוקק טרם נתן לכך פתרונות. הפתרונות יינתנו על ידי עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט ודיני קניין רוחני. לשון הרע והוצאת דיבה – דברי השמצה ופרסום לא נכון ,הינו דבר אשר יכול לגרום נזק כבד לבעלי עסק ואנשים פרטיים בזירת האינטרנט. כיום הקלות בהעברת מידע והפצתו לרבים בצורה מקוונת גורמת להמון אנשים לבדוק ולהתמיד בנושא אמיתות ומתינות בעת פרסום ברשתות חברתיות ואתרים שונים. אך באם מצאת פרסום שגוי אשר מהווה לשון הרע ניתן ואף כדאי לתבוע, גם בכדי לטהר את שמך או לסתור את הפרסום, וגם על מנת להפסיקו לאלתר. קניין רוחני – מימוש והגנה על הזכות לבלעדיות לממציא או יוצר מכל סוג (צלם, זמר, צייר, מעצב אומנותי אחר, מפתח תוכנה , אדריכל וסופר) ואשר המציא המצאה או פטנט ויוצר יצירה לשמירת בעלותו ביצירה בתקופה שנקבעה לכך בחוק. 

פטנט – הגנה על הקניין הרוחני במשך 20 שנה, סימן מסחר – הגנה ל-10 שנים, מדגם – 15 שנה וזכות יוצרים 70 שנה לאחר מותו של היוצר.
פטנטים – רישום פטנט מהווה זכות מונופול (בניגוד למשל לזכויות יוצרים) אשר מבטיח לבעליה של ההמצאה החדשה (כלומר עדיין לא פורסמה), אשר מועילה למטרה מסויימת (כלומר ניתנת לשימוש ואיננה בשלבי פיתוח), או ניתנת לשימוש תעשייתי (איננה רעיון עקרוני – לדוגמה פייסבוק, ולא ניתנת לשימוש בלא שימוש בחומרה או ברכיבים טכניים שונים), ויש בה התקדמות ושוני מהמצאות אחרות, שאינה מובנת מאליה.
משרדה של עו"ד אורלי ספיר סחייק עוסק בתביעות על הפרות פטנטים, זכויות יוצרים וכן מתן או שימוש בהסכמי רשיון וסחר בפטנטים רשומים.

לקבלת מידע נוסף ויעוץ משפטי בנושא ניתן לפנות למשרד עו”ד אורלי ספיר סחייק בטלפון : 04-8528528 או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם

Open chat
היי, זאת אורלי, כיצד אוכל לעזור?
דילוג לתוכן