קניין רוחני

מה זה קניין רוחני?

זה הנכס העיקרי שיש לכל אדם וארגון. זהו המאגר הבלתי נדלה של רעיונות, הבזקים, פיתוחים, שכלולים ומודלים. הרעיון עצמו אינו מוגן.

דרך הביטוי של הרעיון , הקיבוע שלו היא זו המוגנת. אם העלית את הרעיון על הכתב אז יש לך זכות יוצרים ביצירה. ענפי הקניין הרוחני: זכויות יוצרים, סימן מסחר, מדגמים, סוד מסחרי, מוניטין וחוק עוולות מסחריות. כל הזכויות בקניין רוחני נקבעו במפורש בחוק. קניין רוחני נועד כדי לעודד ולהמריץ את היוצרים והממציאים להמשיך ליצור יצירות ולהגן שהזכויות שלהם לא יופרו. דיני הקניין הרוחני מקנים ליוצר או לממציא הגנה לתקופה קצובה ומוגבלת ובכך מאפשרים ליוצר או לממציא ליהנות מפירות המצאתו או היצירה ע”י תשלום תמלוגים ליוצר או הממציא.

קיימים סעדים שונים בחוק הקניין הרוחני, כגון : פיצוי כספי, לעיתים גם ללא הוכחת נזק, צו עשה ,צו מניעה וכדומה. חוקים אלה התפתחו עם השנים ואף פותחו וביניהם חוק היוצרים משנת 1911, חוק זכויות יוצרים משנת 2017, חוק הפטנטים משנת 1967, חוק הגנת כינוי במקור- 1965 ופקודת סימני המסחר. מי שבקיא בכל החוקים הללו, הינו עורך דין קניין רוחני. גם זכויות מטפחים, נחשבים לסוג של קניין רוחני. זכויות אלו, מקנות מונופול לניצול זנים חדשים למי שטיפח זנים הקשורים לתחום החקלאות. יש לערוך הסכמי רישיון ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין בעלי הזכויות ובעלי המשתלות, היצואנים והמשווקים של זני הצמחים ופירות ממינים שונים.

עורך דין קניין רוחני עוסק גם בתחומי האינטרנט

יש לציין כי בשל עידן האינטרנט שרק התפתח עם השנים, בין שאר עיסוקיו של עורך דין קניין רוחני, ניתן לראות כי תחום הטכנולוגיה, האינטרנט והאפליקציות הקשורים אף הם לזכויות יוצרים. זהו למעשה תחום משפטי מורכב ויש צורך להשתמש בתגליות ורעיונות שונים למען רווחת הכלל. אם יש לכם איזו שהיא שאלה, או שאתם מעוניינים במידע לגבי נושא הקניין הרוחני, עו"ד קניין רוחני, אורלי ספיר סחייק תייעץ ותייצג אתכם בנושא זה.

תקופת ההגנה

פטנט – 20 שנה מיום הגשת הבקשה מבלי לכלול את התקופות של הקפאת הפטנט.
סימן מסחר – 10 שנים אך ניתן להאריך מידי פעם ב- 10 שנים נוספות.

זכויות יוצרים – 70 שנה לאחר מותו של היוצר. הפטנט הוא זכות שניתנה ע”י המדינה לממציא כנגד חשיפת המצאתו לציבור. זכות זו מונעת מאחרים, למשך תקופה מוגבלת (20 שנה מיום הגשת בקשת הפטנט) לעשות שימוש בהמצאה: לייצר, למכור, לשווק, לייבא, לייצא, לפעול מסחרית וכד’. בתום תקופת ההגנה אין מניעה לציבור לעשות שימוש בהמצאה.

סוגי הגנה בקניין רוחני

על ביטוי רעיון שהוא פרי רוחו של אדם ניתן להגן בדרכים שונות.
לדוגמא: חברה טכנולוגית בעלת חדשנות ומקוריות במוצרים ניתן לרשום פטנט ומדגם על המוצר וכן סימן מסחר על השם והלוגו. ליזמות בתחום אפליקציות התוכנות והאינטרנט נבחן הגנת זכות יוצרים ופטנט וכן סימן מסחר על השם והלוגו. לעסק בעל מידע סודי (כגון פורמולות למזון/קוסמטיקה, רשימת לקוחות או ספקים וכו’) נבחן פרקטיקה של אמצעים לשמירת סודות מסחריים וכן סימן מסחר על השם והלוגו.
לעסקים נותני שירותים יש לבחון רישום סימן מסחר על השם והלוגו והגנה על המוניטין עפ”י חוק עוולות מסחריות.

הרבה אנשים אשר נפגעו כתוצאה משימוש ברשתות חברתיות או אתרים שונים אינם יודעים כי ניתן לאכוף חוקים שונים גם כאשר מדובר באתר שמנהלו או מי שעבר על החוק המדובר מתגורר במדינה שונה. אנו כולנו חיים היום בעולם הווירטואלי כמו האינטרנט וקשה לבעלי העסקים השונים להתקיים בלעדיו.
אם פתחתם אתר, דאגו כי יהיה לכם תקנון מעוגן בחוק, מה שיקטין את החשיפה שלכם. יש להתייעץ עם עורך דין לדיני אינטרנט, כך שתימנעו מעצמכם חשיפה למשפט כגון: תביעת לשון הרע או גניבה של קניין רוחני. למעשה, התקנון באתר שלכם, יגן על הקניין הרוחני שנמצא באתר ולתכנים המתפרסמים בו. ניתן למנות תחומים הקשורים לנושא זה כגון:

  • עוולות בתחום דיני מחשבים
  • שימוש בתכנים או תמונות באתרי הרשת
  • ייעוץ בתחום הפרת זכויות וקניין רוחני ברשת
  • תנאי שימוש באתר אינטרנט ועוד נושאים הקשורים לפגיעה באמצעות רשתות חברתיות כגון: פייסבוק.

האתגרים שעמם מתמודד עורך דין לדיני אינטרנט למרות היתרונות הרבים של האינטרנט, פתחה הרשת פתח למפרי זכויות פוטנציאליים, אשר נהנים מאנונימיות היום, קל יותר להפר זכויות מאשר לפני שנים רבות כאשר האינטרנט לא היה קיים, גם כי האתרים והתכנים נגישים, הקלות שבהעתקתם ואפשרויות ההפצה הקלות. בתי המשפט בארץ, מתמודדים עם בקשות רבות לחשיפת שמות גולשים אשר פעלו להפר זכויות או לפגוע בשמן הטוב של חברות רבות. אם נפגעת מכך, יש לפנות אל עורך דין לדיני אינטרנט, אשר ישמח להנחות ולסייע לכם בנושאים מורכבים אלה. מאחר והדבר מערב סוגיות רבות כגון זכותו של הנתבע להישפט במדינתו (דבר שיכול להקשות על תביעות שונות), וכפיפות המדינה בה מתגורר הנתבע לחוקים ואמנות בינלאומיות – תמיד כדאי לפנות לאיש מקצוע.

עורכת הדין אורלי ספיר סחייק מתמחה מזה שנים בדיני אינטרנט ותשמח לייעץ לכם בנושא דיני אינטרנט. על מה ניתן לתבוע? זכויות יוצרים – אם פלוני שיתף או מכר או עדיין מוכר או משתף תוכן אשר יש לך בו זכויות יוצרים ניתן לתבוע אותו על הפרת זכויות יוצרים המקנה לך סעד של צו מניעה שנועד למנוע את המשך ההפרה ופיצויים בסך 100,000 שח ללא הוכחת נזק על כל הפרה. עידן האינטרנט, לרבות הרשתות החברתיות, יוצר אפשרויות רבות יותר לפגיעה בזכויות יוצרים כשהמחוקק טרם נתן לכך פתרונות. הפתרונות יינתנו על ידי עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט ודיני קניין רוחני. לשון הרע והוצאת דיבה – דברי השמצה ופרסום לא נכון ,הינו דבר אשר יכול לגרום נזק כבד לבעלי עסק ואנשים פרטיים בזירת האינטרנט. כיום הקלות בהעברת מידע והפצתו לרבים בצורה מקוונת גורמת להמון אנשים לבדוק ולהתמיד בנושא אמיתות ומתינות בעת פרסום ברשתות חברתיות ואתרים שונים. אך באם מצאת פרסום שגוי אשר מהווה לשון הרע ניתן ואף כדאי לתבוע, גם בכדי לטהר את שמך או לסתור את הפרסום, וגם על מנת להפסיקו לאלתר. קניין רוחני – מימוש והגנה על הזכות לבלעדיות לממציא או יוצר מכל סוג (צלם, זמר, צייר, מעצב אומנותי אחר, מפתח תוכנה , אדריכל וסופר) ואשר המציא המצאה או פטנט ויוצר יצירה לשמירת בעלותו ביצירה בתקופה שנקבעה לכך בחוק.

פטנט – הגנה על הקניין הרוחני במשך 20 שנה, סימן מסחר – הגנה ל-10 שנים, מדגם – 15 שנה וזכות יוצרים 70 שנה לאחר מותו של היוצר.
פטנטים – רישום פטנט מהווה זכות מונופול (בניגוד למשל לזכויות יוצרים) אשר מבטיח לבעליה של ההמצאה החדשה (כלומר עדיין לא פורסמה), אשר מועילה למטרה מסויימת (כלומר ניתנת לשימוש ואיננה בשלבי פיתוח), או ניתנת לשימוש תעשייתי (איננה רעיון עקרוני – לדוגמה פייסבוק, ולא ניתנת לשימוש בלא שימוש בחומרה או ברכיבים טכניים שונים), ויש בה התקדמות ושוני מהמצאות אחרות, שאינה מובנת מאליה.
משרדה של עו"ד קניין רוחני, אורלי ספיר סחייק עוסק בתביעות על הפרות פטנטים, זכויות יוצרים וכן מתן או שימוש בהסכמי רשיון וסחר בפטנטים רשומים.

לקבלת מידע נוסף ויעוץ משפטי בנושא ניתן לפנות למשרד עו”ד אורלי ספיר סחייק בטלפון : 04-8528528 או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם

מאמרים משפטיים נוספים

עורך דין דיני אינטרנט

דיני אינטרנט

ההתפתחות הטכנולוגית, הריחוק החברתי שנכפה עלינו עקב מגיפת הקורונה והצורך להמשיך ולקיים קשר עם חברים, קולגות למקצוע, לקוחות, קונים- יצרו צורך גבוהה יותר לשימוש במרשתת

לקריאה »
חוק העיצובים

חוק העיצובים

פקודת המדגמים נטמעה ב-חוק העיצובים. דיני עיצובים הם שקולים לדיני מדגמים. התכלית הבסיסית של חוק העיצובים הוא עידוד פיתוחם של עיצובים חדשים לטובת הציבור. קיימים

לקריאה »
המותר והאסור בפרסום עורכי דין ברשתות החברתיות

גישור

גישור הוא דרך לפתרון יצירתי של סכסוכים אותם לא ניתן ליישם בתביעה משפטית נכסים בלתי מוחשיים, נקראים קניין רוחני. כאשר סוגיית הבעלות בהם אינה וודאית

לקריאה »