מנהל קבוצת פייסבוק

מנהל קבוצת פייסבוק – הזהר במעשיך!

להיות מנהל קבוצת פייסבוק זה סוג של כוח הוא מחליט את מי הוא רוצה לצרף לקבוצה ואת מי לא.

מצד שני – הוא סוג של מוביל דעה ברשת.
הרשת, מזמן הפכה ל"כיכר העיר" של פעם ברומא העתיקה, רק שכאן המידע עובר מהר יותר וכתוצאה מכך המידע גם עלול להיות מזיק יותר.
המידע ברשת האינרנט הוא זמין ולכן מידע הוא עדיין כוח, אך פחות מפעם.
לעומת זאת – להוביל קבוצה שמייצגת רעיון או אג'נדה מסויימת – זה כבר נותן לך כמנהל קבוצה say אחר, ומיקום אחר.
אך לצד הזכויות שמנהל קבוצה בפייסבוק נהנה מהם יש לו גם חובות (כמו בכל דבר אחר).
לאחרונה בימ"ש השלום חייב מנהל קבוצת פסייבוק של תושבי קריית מוצקין לפצות גולש, לאחר שנמנע מלהסיר פוסט מכפיש נגדו שפורסם בקבוצה ע"י גולש אחר.
בידיו של מנהל הקבוצה כלים להסרת תכנים פוגעניים, וככזה הוא נושא באחריות להסרת תכנים שהינם פוגעניים באופן מובהק.
גם ברשת ממשיכים לחול כל החוקים האחרים מחוץ לרשת, עם שינויים מחויבים ליישום, והתאמתם לרשת כגון: חוק איסור לשון הרע, צנעת הפרט, חופש הביטוי, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ועוד.
השופט אבישי רובס שופט בימ"ש השלום בחיפה, קבע בפסק – דינו כי מחד – ראוי להיזהר מלהטיל נטל כבד מידי על מנהלי אתרים שלא יהיה באפשרותם לשאת בו, ויגרור אחריו, בדרך הטבע פגיעה בזכויות יסוד אחרות כגון: פגיעה בחופש הביטוי אך, לדעת כבוד השופט, במקרה זה מנהל הקבוצה לא עשה דבר לבירור העניין ואף בחר להעלות בקבוצה פוסט עצמאי משלו ובכך הגביר את תהודתו של הפרסום הראשון, בבחינת "הוסיף אש למדורה".
שם דובר בקבוצה פתוחה בה כל אחד מהמשתמשים יכול לאשר צירופם של משתמשים חדשים, והתכנים המפורסמים בקבוצה עוסקים במגוון רחב של נושאים, לרבות בעניינים ציבוריים ופוליטיים.
התובע שלח למנהל הקבוצה הודעה בפסייבוק בה היסב את תשומת ליבוי לפרסום בו נאמר "שמעתי שציפי אביסר נתפס גונב ולכן סולק ממקום העבודה בקריה" וביקש למחוק את הפוסט מהקבוצה ולחסום את המפרסם.
בתגובה, מנהל הקבוצה אמר שבכוונתו לפעול נגד התופעה בצורה מערכתית והציע לפונה לפנות למשטרה, אחרי שהתובע המשיך והפציר במנהל הקבוצה להסיר את הפרסום מהקבוצה, הנתבע, מנהל קבוצת הפייסבוק, השיב לו כי

הוא פועל על פי ייעוץ משפטי ומוכן להסיר כל תגובה שתחשב פסולה ע"י גורמים מוסמכים.

הנתבע פרסם בהמשך בקבוצה שבניהולו פוסט אליו צירף תמונה מהפרסום המכפיש וכתב כי קיים שוב סבב ייעוץ משפטי וכי הוא מבהיר שמטרת הקבוצה היא לתת במה חופשית לכל ענייני העיר. אומנם מנהל הקבוצה ציין כי אינו רוצה לתת מקום לפרסומים פוגעניים ולשון הרע וכי יכבד כל הוראה מוסכמת שתורה לו להפעיל את סמכותו ולמחוק תגובות או אנשים.
בסוף הפוסט הזמין מנהל הקבוצה את חבריה לקיים דיון בנושא, הזמנה שגררה תגובות מצד חברי הקבוצה, כשגם הנתבע הגיב בדיון הזה, תוך שהוא מציין את שמו של התובע.
בעקבות כך הגיש התובע תביעת לשון הרע נגד מנהל הקבוצה, בה עתר לחייבו בפיצוי ללא הוכחת נזק.
כבוד השופט קבע כי הפרסום המקורי ייחס לתובע עבירה של גניבה שבעקבותיה פוטר מעבודתו בעירייה, וככזה הוא מהווה לשון הרע.
השופט קבע פסק דינו: "משעה שהנתבע נטל על עצמו לפתוח קבוצת פייסבוק ולנהל אותה, ויש בידיו כלים להסרת תכנים פוגעניים, הוא נושא באחריות להסרת תכנים שהם פוגעניים באופן מובהק".
במהלך הדיון התברר כי למעשה מאז נודע למנהל הקבוצה דבר הפרסום והוא לא עשה דבר ולא ברור מה הניע אותו, לשיטתו, לפעול למחיקת הפוסט רק בשעות הצהריים ולא מייד עם פרסומו.
פרסום הפוסט הראשון בצירוף פוסט עצמאי של הקבוצה, כולל שמו של התובע, אף הגבירה את תהודתו של הפרסום הראשון.
אחריות הנתבע, מנהל הקבוצה קמה גם מכוח עוולת הרשלנות שבאה לידי ביטוי בכך שנמנע מהסרתו של הפרסום הפוגעני למרות דרישת התובע ממנו לעשות זאת.
הודגש כי למנהל הקבוצה יש מעורבות אקטיבית, בהמשך הפגיעה בשמו הטוב כל התובע, וכי הימנעותו מלנקוט באמצעים יעילים וזולים למניעת המשך הפגיעה, בכך שבחר שלא להסיר את התגובה המכפישה, על אחת כמה וכמה כאשר מנהל הקבוצה פרסם אותה מחדש.
נפסק כי מנהל הקבוצה יפצה את התובע ב – 15,000 ₪ בתוספת הוצאות ושכ"ט 4,500 ₪.

אז מנהלי קבוצות – ראו הוזהרתם – יש בידיכם כוח רב – אך בצידו גם סיכון ולכן עדיף להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדיני אינטרנט, לפני שמנהל קבוצה פועל או נמנע מלפעול במקרה והעלה בקבוצה תוכן פוגעני – בפרט וביחס לניהול קבוצות פייסבוק – בכלל.

מאמרים משפטיים נוספים

עורך דין דיני אינטרנט

דיני אינטרנט

ההתפתחות הטכנולוגית, הריחוק החברתי שנכפה עלינו עקב מגיפת הקורונה והצורך להמשיך ולקיים קשר עם חברים, קולגות למקצוע, לקוחות, קונים- יצרו צורך גבוהה יותר לשימוש במרשתת

לקריאה »
חוק העיצובים

חוק העיצובים

פקודת המדגמים נטמעה ב-חוק העיצובים. דיני עיצובים הם שקולים לדיני מדגמים. התכלית הבסיסית של חוק העיצובים הוא עידוד פיתוחם של עיצובים חדשים לטובת הציבור. קיימים

לקריאה »
המותר והאסור בפרסום עורכי דין ברשתות החברתיות

גישור

גישור הוא דרך לפתרון יצירתי של סכסוכים אותם לא ניתן ליישם בתביעה משפטית נכסים בלתי מוחשיים, נקראים קניין רוחני. כאשר סוגיית הבעלות בהם אינה וודאית

לקריאה »