מנהל קבוצת פייסבוק

מנהל קבוצת פייסבוק – הזהר במעשיך!

להיות מנהל קבוצת פייסבוק זה סוג של כוח הוא מחליט את מי הוא רוצה לצרף לקבוצה ואת מי לא.

מצד שני – הוא סוג של מוביל דעה ברשת.

הרשת, מזמן הפכה ל"כיכר העיר" של פעם ברומא העתיקה, רק שכאן המידע עובר מהר יותר וכתוצאה מכך המידע גם עלול להיות מזיק יותר.

המידע ברשת האינרנט הוא זמין ולכן מידע הוא עדיין כוח, אך פחות מפעם.

לעומת זאת – להוביל קבוצה שמייצגת רעיון או אג'נדה מסויימת – זה כבר נותן לך כמנהל קבוצה say אחר, ומיקום אחר.

אך לצד הזכויות שמנהל קבוצה בפייסבוק נהנה מהם יש לו גם חובות (כמו בכל דבר אחר).

לאחרונה בימ"ש השלום חייב מנהל קבוצת פסייבוק של תושבי קריית מוצקין לפצות גולש, לאחר שנמנע מלהסיר פוסט מכפיש נגדו שפורסם בקבוצה ע"י גולש אחר.

בידיו של מנהל הקבוצה כלים להסרת תכנים פוגעניים, וככזה הוא נושא באחריות להסרת תכנים שהינם פוגעניים באופן מובהק.

גם ברשת ממשיכים לחול כל החוקים האחרים מחוץ לרשת, עם שינויים מחויבים ליישום, והתאמתם לרשת כגון: חוק איסור לשון הרע, צנעת הפרט, חופש הביטוי, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ועוד.

השופט אבישי רובס שופט בימ"ש השלום בחיפה, קבע בפסק – דינו כי מחד – ראוי להיזהר מלהטיל נטל כבד מידי על מנהלי אתרים שלא יהיה באפשרותם לשאת בו, ויגרור אחריו, בדרך הטבע פגיעה בזכויות יסוד אחרות כגון: פגיעה בחופש הביטוי אך, לדעת כבוד השופט, במקרה זה מנהל הקבוצה לא עשה דבר לבירור העניין ואף בחר להעלות בקבוצה פוסט עצמאי משלו ובכך הגביר את תהודתו של הפרסום הראשון, בבחינת "הוסיף אש למדורה".

שם דובר בקבוצה פתוחה בה כל אחד מהמשתמשים יכול לאשר צירופם של משתמשים חדשים, והתכנים המפורסמים בקבוצה עוסקים במגוון רחב של נושאים, לרבות בעניינים ציבוריים ופוליטיים.

התובע שלח למנהל הקבוצה הודעה בפסייבוק בה היסב את תשומת ליבוי לפרסום בו נאמר "שמעתי שציפי אביסר נתפס גונב ולכן סולק ממקום העבודה בקריה" וביקש למחוק את הפוסט מהקבוצה ולחסום את המפרסם.

בתגובה, מנהל הקבוצה אמר שבכוונתו לפעול נגד התופעה בצורה מערכתית והציע לפונה לפנות למשטרה, אחרי שהתובע המשיך והפציר במנהל הקבוצה להסיר את הפרסום מהקבוצה, הנתבע, מנהל קבוצת הפייסבוק, השיב לו כי הוא פועל על פי ייעוץ משפטי ומוכן להסיר כל תגובה שתחשב פסולה ע"י גורמים מוסמכים.

הנתבע פרסם בהמשך בקבוצה שבניהולו פוסט אליו צירף תמונה מהפרסום המכפיש וכתב כי קיים שוב סבב ייעוץ משפטי וכי הוא מבהיר שמטרת הקבוצה היא לתת במה חופשית לכל ענייני העיר. אומנם מנהל הקבוצה ציין כי אינו רוצה לתת מקום לפרסומים פוגעניים ולשון הרע וכי יכבד כל הוראה מוסכמת שתורה לו להפעיל את סמכותו ולמחוק תגובות או אנשים.

בסוף הפוסט הזמין מנהל הקבוצה את חבריה לקיים דיון בנושא, הזמנה שגררה תגובות מצד חברי הקבוצה, כשגם הנתבע הגיב בדיון הזה, תוך שהוא מציין את שמו של התובע.

בעקבות כך הגיש התובע תביעת לשון הרע נגד מנהל הקבוצה, בה עתר לחייבו בפיצוי ללא הוכחת נזק.

כבוד השופט קבע כי הפרסום המקורי ייחס לתובע עבירה של גניבה שבעקבותיה פוטר מעבודתו בעירייה, וככזה הוא מהווה לשון הרע.

השופט קבע פסק דינו: "משעה שהנתבע נטל על עצמו לפתוח קבוצת פייסבוק ולנהל אותה, ויש בידיו כלים להסרת תכנים פוגעניים, הוא נושא באחריות להסרת תכנים שהם פוגעניים באופן מובהק".

במהלך הדיון התברר כי למעשה מאז נודע למנהל הקבוצה דבר הפרסום והוא לא עשה דבר ולא ברור מה הניע אותו, לשיטתו, לפעול למחיקת הפוסט רק בשעות הצהריים ולא מייד עם פרסומו.

פרסום הפוסט הראשון בצירוף פוסט עצמאי של הקבוצה, כולל שמו של התובע, אף הגבירה את תהודתו של הפרסום הראשון.

אחריות הנתבע, מנהל הקבוצה קמה גם מכוח עוולת הרשלנות שבאה לידי ביטוי בכך שנמנע מהסרתו של הפרסום הפוגעני למרות דרישת התובע ממנו לעשות זאת.

הודגש כי למנהל הקבוצה יש מעורבות אקטיבית, בהמשך הפגיעה בשמו הטוב כל התובע, וכי הימנעותו מלנקוט באמצעים יעילים וזולים למניעת המשך הפגיעה, בכך שבחר שלא להסיר את התגובה המכפישה, על אחת כמה וכמה כאשר מנהל הקבוצה פרסם אותה מחדש.

נפסק כי מנהל הקבוצה יפצה את התובע ב – 15,000 ₪ בתוספת הוצאות ושכ"ט 4,500 ₪.

אז מנהלי קבוצות – ראו הוזהרתם – יש בידיכם כוח רב – אך בצידו גם סיכון ולכן עדיף להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדיני אינטרנט, לפני שמנהל קבוצה פועל או נמנע מלפעול במקרה והעלה בקבוצה תוכן פוגעני – בפרט וביחס לניהול קבוצות פייסבוק – בכלל.

לקבלת מידע נוסף ויעוץ משפטי בנושא ניתן לפנות למשרד עו”ד אורלי ספיר סחייק בטלפון: 04-8528528 | 054-2122878 או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם.

מאמרים משפטיים נוספים

שיימינג תביעה

שיימינג

שיימינג תביעה השימוש הרב ברשתות החברתיות בתור כלי לכתיבת דעות נחרצות, כולל על אנשים מסוימים, מביא לכך שברשת ישנו לא מעט תוכן פוגעני שיכול לגרום

לקריאה »
עורך דין הגנת הפרטיות

עורך דין הגנת הפרטיות

עורך דין פגיעה בפרטיות אחת הזכויות שנראית לנו הבסיסית ביותר ומובנת מאליה היא הזכות לפרטיות. עם זאת, הדבר אינו ברור ומובן מאליו. כאשר שלטון הוא

לקריאה »
לשון הרע

לשון הרע

עורך דין לשון הרע היום, בעידן הרשתות החברתיות בו היד קלה במיוחד על המקלדת וכל אחד מרשה לעצמו לומר את דעתו בצורה מחמירה ופעמים רבות

לקריאה »