המצאה חדשה

הפרת זכויות יוצרים

מה יכול להיחשב להמצאה חדשה?

יזם שפיתח במסגרת עיסוקיו תיק מים ייחודי שמיועד לגילאי שנתיים ומעלה, פנה לחברת מוצרי טיולים "שורש" וטען כי במגעים עסקיים שהיו בינו לבין החברה, למעשה סייע לחברה בפיתוח מנשא מים לילדים.

היזם הציע לחברת שורש שיתוף פעולה בשיווק המנשא ונפגש לצורך כך מספר פעמים עם מנכ"ל החברה ומנהל המוצר שלה.

לימים היזם גילה כי החברה ייצרה את המוצר ושיווקה אותו באינטרנט מבלי שיידעה אותו או קבלה את הסכמתו.

המוצר גם הוצג במגזין בינלאומי וזכה בפרס עיצוב, מבלי שנתנה ליזם קרדיט, ולא צוין שמו כיוצר ומפתח.

היזם טען בתביעה שהגיש כי המוצר הוא יצירה אישית וסוד מסחרי שלו ואם לא היה פונה לחברה הנתבעת היא לא הייתה יודעת על שוק מנשאי המים לילדים והאפשרויות ששוק זה מציע.

התביעה הוגשה על הפרת זכויות יוצרים.

החברה טענה מנגד כי תיקי מים לילדים אינם מוצר חדש ואין לאף אחד זכויות יוצרים לגביהם, מאחר ופותח ויוצר בעולם, כבר לפני שנים, מנשאי מים לילדים.

בית המשפט קבע כי אכן תיקי מים לילדים היו קיימים בשוק עוד לפני פניית התובע לחברת שורש והחברה תכננה להשקיע במנשאי מים לילדים ללא קשר ליזם.

יחד עם זאת, בימ"ש קבע כי היזם זכאי לתשלום על פעולתו ותרומתו לחברה.

משהודתה החברה כי היזם היה שותף לפגישות שעסקו בייצור התיק והמוצר ואף נמסרו ליזם לבדיקה.

בימ"ש קבע כי בפעולת היזם סייע לחברה בתהליך הפיתוח והיצור של המנשא, וקבל את עדות מנהלת החברה, לפיה היזם מסר לחברה המלצות וחלק עמה הערות ותובנות לגבי המוצר, היזם זכה לפיצוי סך 25,000 ₪.

מסקנה:

אם אתה תורם תובנות שיש לך לחברה מסחרית, וגם אם המוצר בו מדובר כבר קיים בשוק, ברם ההמלצות שלך תורמות לשכלול פיתוח המוצר אתה הופך לשותף בתהליך הפיתוח והייצור, וכתוצאה מכך גם זכאי לתשלום פיצוי ותמלוגים בגין אותו פיתוח.

לפיכך, אין צורך בהמצאת דבר חדש, ודי בפיתוח ושכלול של מוצר קיים, על מנת שתיחשב בעל זכויות יוצרים במוצר.

לקבלת מידע נוסף ויעוץ משפטי בנושא ניתן לפנות למשרד עו”ד אורלי ספיר סחייק בטלפון: 04-8528528 | 054-2122878 או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים לקריאה

רשם סימני מסחר מידע מקצועי
סימני מסחר

מיהו רשם סימני מסחר ומה תפקידו

מהו סימן מסחרי? מה חשוב לדעת על הליכי רישום של סימני מסחר? מיהו רשם סימני מסחר ומהו תפקידו? כל מה שצריך וחשוב לדעת רישום סימני

זכויות יוצרים בפודקאסט
זכויות יוצרים

זכויות יוצרים בפודקאסט

פודקאסט היא דרך מקובלת שקיבלה לאחרונה תאוצה בעולם המדיה הדיגיטלית. מדובר בפלטפורמה להעברת תוכן, מידע, רעיונות, שיח ו/או ראיון של אדם אחר ע"י שאלות ותשובות.